image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi ile Irak hükümetleri arasında imzalanan Şengal Anlaşması’nı desteklediklerini vurgulayan Ezidxan Güçleri Komutan Yardımcısı Faris Sekvan, “Halkımızın topraklarına geri dönmesini ve Şengal’in yeniden inşa edilmesini istiyoruz” ifadesini kullandı.

Ezidxan Güçleri Komutan Yardımcısı Faris Sekvan, anlaşma ile ilgili K24'e yaptığı açıklamada Şengal’de idari ve güvenlik alanlarında yeniden yapılandırmaya yönelik anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulundu.

"Şengal'in yeniden inşa edilmesini istiyoruz"

Sekvan açıklamasında, varılan anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını kaydederek, “Biz Şengal halkı ve Ezidxan Güçleri olarak, Kürdistan Bölgesi ile Irak arasında anlaşman yapılmasını uzun zamandır bekliyorduk. Çünkü halkımızın topraklarına geri dönmesini ve Şengal’in yeniden inşa edilmesini istiyoruz” sözlerine yer verdi.

Örgüt yetkilisi değerlendirmesinde, “Önemli olan şu an Şengal’de bulunan silahlı güçlerin Şengallilerin yaşadığı acılara tanık olmasıdır” diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bizler de Ezidxan Güçleri olarak, Erbil ile Bağdat arasındaki bu kararın yerinde olduğunu görüyoruz. Halkımız da bu karardan yanadır. Eğer Şengal’de ittifakla yeni bir yönetim oluşursa, halkımıza hizmet sağlanırsa güvenlik güçlerinin Şengal’e dönmesi iyi olur."

Erbil ve Bağdat hükümetleri ile BM'ye çağrı

Ayrıca açıklamasında Birleşmiş Milletler (BM) ile Erbil ve Bağdat hükümetlerine çağrıda bulunan Sekvan şu ifadeleri kullandı:

“Bugün önemli bir gündür. Büyük zorlukların ardından, eğer BM ve uluslararası toplum gerekli hassasiyeti gösterirse Şengal’in güvenliği açısından anlaşma yerinde bir karardır.

Biz her iki hükümetten ve BM’den, eğer Şengal’e 2500 silahlı kişi yerleştirilecekse bunlarla birlikte Şengal Dağı’nda gönüllü olarak savaşan gençlerin de yer almasını istiyoruz.”