image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Hükümeti Ezidi İşleri Danışmanı Şêx Şemo, Erbil ile Bağdat’ın Şengal’deki durumu hakkında açıklamalarda bulundu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Şex Şemo, Birleşmiş Milletler Irak Temsilcisi’nin katılımıyla 12 Aralık 2020’de ‘‘Şengal Barış Kongresi’nin düzenleceğini iddia etti.

“Kongreye kadar yabancı silahlı güçler bölgeden çıkarılacak”

Şex Şemo, Erbil ile Bağdat’ın Şengal’deki durumu normalleştirme ve silahlı güçlerin bölgeden çıkarılması için hem fikir olduklarını belirterek, kongrenin gerçekleşeceği tarihe kadar yabancı silahlı güçlerin bölgeden çıkartılacağını, bölgenin güvenlik durumunun polis birimlerine devredileceğini belirtti.

“Irak Federal Polisine bağlı 2 tugay bölgeye geldi”

Bölgedeki güvenliğin polis birimleri tarafından sağlanma konusunda Erbil ile Bağdat’ın ittifak olduklarını dile getiren Şex Şemo, Irak Federal Polis gücüne bağlı 2 tugayın da güvenliği sağlamak için bölgeye geldiğini ve kısa bir süre içerisinde kent kaymakamının da belirleneceğini açıkladı.

Şêx Şemo açıklamasının sonunda, Kürdistan İşçi Partisi’ne (PKK) bağlı silahlı güçlerin bölgeden çıkartılacağını, Şengalin normal duruma döneceğini ve PKK’nin artık bölgede çocukları kaçıramayacağını ifade etti.