image

PeyamaKurd- CNN İnternational kanalında yayınlanan Kürdistan Bölgesi’nde görev yapmış bir Amerikan askerinin eşinin Kürt halkına ve savaşçılarına yazdığı maktup, Amerikan kamuoyunun ciddi bir kesiminin desteğinin Kürtlerle birlikte olduğunu gösterdi.

Eşinin uzun bir dönem Kürdistan’da ABD görev gücünde hizmet ettiğini ve eşinin deneyimlerini aktaran ABD’li asker eşi, "Aylar sonra geri döndüğünde yaşadıkları deneyimi bana anlattı. Orada durumların nasıl olduğunu sordum. Bana “Kürtler bize yardım ettiler” diye cevap verdi.”dedi.

Amerikan kamuoyu ve ABD basınında geniş yer bulan duygu dolu mektupta ABD’li asker eşi şunları yazdı:

“Evimizde Kürt, “Müttefik” ve “dostluk” Anlamına Geliyor “

Bana Kuzey Irak’taki Kürt halkının askerlere nasıl destek verdiğini, onlara tavsiyelerde bulunduğunu, yanlarında olduklarını, savaşta omuz omuza birlikte olduklarını, müttefik ve arkadaş olduklarını anlattı. Ve ben minnettar oldum, sonsuza dek size teşekkür minnet borçluyum. O zamandan beri evimizde “Kürtler” kelimesinin bir başka anlamı daha var. Kürt “Müttefik” ve “dostluk” anlamına geliyor. Evimizde eşim ve diğer askerlerin yanında Iraklı Kürtlerin resimleri var. Üzerinde Suriyeli Kürt kadın savaşçıların resmi bulunan ve gururla kullandığım bir kahve kupam var. Çocuklarım Kürdistan renkli formalarıyla futbol oynuyor.

Kürt halkı isimsiz değil, dünyadaki meçhul insanlar değil. Evimizde onur ve saygı dolu bir yeriniz var. Hepinizin bunu bilmesi benim için çok önemli, size çok şey borçluyum. Eşim bugün yıllar süren kavgadan sonra evinde güvende ve bunun gerçekleşmesine sizlerin yardım ettiğini biliyorum.

Kürtlerin  Tüm Fedakarlıkları Bir Tweetle Heba Ediliyor

Ama şimdi haberleri korku içinde izliyorum. Sözler tutulmamış, ilerlemeler durdurulmuş, yıllarca süren ortak çalışma ve hayal edilemez fedakarlıkların bir tweet ile heba edildiğini görüyorum. Yüzleri evimdeki resim çerçevelerinde duran müttefiklere ihanet edildiğini görüyorum. Haberleri izlerken, çocuklarım bana dönüp onlar bizim dostlarımız değil miydi diye soruyorlar ve ben de evet diyorum. Yüzlerinde hüzün görünüyor.

Şerefimiz ve dürüstlüğümüz her şeydir. ABD’nin Kürtleri Terk Ettiğini Bilmek Üzücü

Ailelerinizin neler yaşadığını hayal dahi edemiyorum. Onların korkusunu hayal edemiyorum. Bunları hayal edemiyorum, çünkü son 17 yılda topraklarımıza saldırı olmasın diye bize savaşta yardımcı oldunuz ve şimdi tehlike altında olduğunuzu bilmek yüreğimi acıtıyor.

Geldiğim yerde, bir insanın sözü bir şeyidir. Şerefimiz ve dürüstlüğümüz her şeydir, biliyorum bu sizin için de böyledir. Uluslararası basından ülkem Amerika Birleşik Devletleri’nin Kürtleri terk ettiğini derin bir üzüntü ile okuyorum.

Bunun gibi ani kararlar sadece halkınızı değil aynı zamanda Suriye-Türkiye sınırındaki askerlerimizi de çok büyük bir tehlike altına soktu. Eşim uzun zaman önce o sınırda sizlerleydi ve şu an askerlerinizin ailelerinin neler hissettiğini hayal edemiyorum.

'Sözlerini tutmadığı için artık Amerikalılara güvenemezsiniz'

Ve sorun sadece güvenlik değil. Amerikan askerleri için de müttefiklerinin yardım çağrılarına cevap verememenin ne kadar zor olduğunu hayal etmek zor. Destekleri için Putin’e ya da Esad rejimine başvurmanız gerektiğini hayal etmek de zor çünkü artık sözlerini tutmadıkları için Amerikalılara güvenemezsiniz.

Özür Dilerim

Şu an sizin ve ailenizin güvenliği için endişeleniyorum. Bölgenin istikrarsızlığı ve bunun gelecek için ne anlama gelebileceği konusunda endişeliyim. Hapishanelere koymak için bin bir zahmetle çalıştığınız binlerce IŞİD’linin bulunduğu bölgeyi kendinizi savunmak için bırakmanız gerektiğini görmekten endişe duyuyorum. Şimdi bunun hepimiz için yarattığı tehdidi hayal edemiyorum. Günün sonunda haberleri izlerken eşimin yüzündeki ifadeyi görüyorum. Akla gelen tek ifade “özür dilerim” oluyor.

'Ailem adına size teşekkür etmek için yazıyorum'

Bugün, ailem adına, bize yaptığınız her şey için teşekkür etmek için yazıyorum. Dostluğunuz için, sözünüzü tuttuğunuz ve bizimle birlikte savaştığınız, her yıl için teşekkür ederim. Eşimi güvende tuttuğunuz için teşekkür ederim, böylece eve ve çocuklarıma geri dönebilmesini sağladınız. Bugün benim de en içten dualarım var, sizin de güvenle ailelerinize geri dönmenizi ümid ediyorum. Sizinle birlikte fedakarlıkta bulunan ailelerinize de teşekkür ederim, böylece bu ortaklığın gerçekleşmesini sağlayabildiniz.

Tekrar yanınıza dönmemiz, sizin yanınızda olmamız ve tüm bunların boşa gitmemesi için dua ediyorum.

Sonsuza dek sizinleyim, Minnettar bir asker eşi.”