image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi'nde başkent Erbil’in Sidekan kasabasında Türk askerleriyle PKK mensupları seyir halindeki iki Peşmerge aracına ateş açtığı ancak şans eseri can kaybı olmadığı açıklandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin saldırısında hayatını kaybeden Kürt Komutan Zubeyir Hali Bradosti’nin ailesine taziye ziyaretinde bulunmak isteyen bir Peşmerge Komutanı Sidekan Kasabasında Türk askerleriyle PKK’nin saldırısına maruz kaldı.

Yapılan saldırı ile ilgili basına açıklamada bulunan Peşmerge Güçlerinin 2’inci Tabur Komutanı Albay Salah Muhammed, 10 Peşmerge’nin bulunduğu iki aracın Türk askerleriyle PKK’nin çapraz ateşinde kaldığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Sabah saat 10:15 geçe Kürt Komutan Zubeyir Hali’nin ailesine taziye ziyaretinde bulunmak amacıyla Gorşe’deki evlerini ziyaret etmek istedik. Yolda giderken PKK’liler bize arkadan ateş açtılar. Türk tarafına da yaklaşınca bu kez onlar da bize ateş açmaya başladılar. Yarasız atlattık ancak kurşunlardan bir kaçı aracımızın lastiğine denk geldi ve arabanın lastiği patladı."

Peşmerge kendi topraklarını korumak için bölgede” 

Albay Muhammed, Peşmerge’ye ateş açmanın kimsenin görevi olmadığını belirterek, Peşmerge Güçleri’nin kendi topraklarında haklı korumak için bölgede olduklarını dile getirdi.

Saldırı ile ilgili Türkiye tarafından herhangi bir açıklama yapılmazken, PKK’ye yakın medya organlardan saldırıya ilişkin yayımlanan haberde, Türk askerleri Şeyh Zadan köyünde görevde olan Peşmerge Güçleri’ne Doçka ile saldırdığı kaydedildi.

Ayrıca açıklama yapan Peşmerge Komutanı Albay Salah Muhammed ise sağda PKK soldan ise Türk askerinin kendilerine saldırıldığını vurguladı.