image

PeyamaKurd - Yeni tip Koronavirüs salgınına ilişkin başkentteki imamlara seslenen Kürdistan Alimler Birliği Erbil Şubesi, camilerde gerekli tedbirlerin alınmasını ve bu kutsal mekanların koronavirüsünün yayılma mekanı olmasına izin vermemesini istedi. 

Erbil’de basın toplantısı düzenleyen Kürdistan Alimler Birliği Erbil Şübesi Başkanı Şeyh Niyaz Ragıp Nakşibendi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“Değerli imamlar ve Kürdistan Bölgesi’nde yaşayan Müslüman halkımız; sizden ricamız odur ki ibadet için Allah’ın Evi’ne gittiğinizde, salgının yayılmasını önlemek için hertürlü tedbiri alın. Özellikle de yarın kılınacak Cuma Namazı için.” 

“Camiler Allah’ın evidir, Peygamber efendimiz (sav) de Allah’ın yer yüzünde en sevdiği mekanların camiler olduğunu beyan etmiştir” diyen Nakşibendi, “Bu yüzden camilerde daha fazla tedbir almamız gerekiyor. Allah’ın evlerini daha çok korumalıyız. Buna uymazsak iki çeşit ihmalkarlığa sebep olmuş oluruz. Birincisi camileri salgının yayıldığı mekan haline getirmiş olur, ikincisi hastalığın yayılmasına sebebiyet vermiş oluruz” sözlerini kullandı. 

Ayrıca açıklamasında herkesin kendisini ve çevresini korumakla sorumlu olduğunu dile getiren Şeyh Niyaz Ragıp Nakşibendi, “Hastalıkların camilerde yayılmasına neden olanlar Allah katında ve toplum huzurunda günahkar olur” dedi.