image

PeyamaKurd - Başkent Erbil’de bulunan Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Artak Apitonyan, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından kabul edildi.

Yapılan Görüşmede, Ermenistan’ın Bağdat Büyükelçisi Hrachya Poladian ve Erbil Başkonsolosu Arshak Manoukian da hazır bulunurken, ziyarette Kürdistan Bölgesi ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ele alındı.

Erivan'a direkt uçuşlara ilişkin önemine dikkat çekildi

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, görüşmede yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın Kürdistan Bölgesi’yle ilgili adımlarından memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Görüşmede Neçirvan Barzani, Ermenistan’ın Bağdat Büyükelçili, Erbil Başkonsolosluğu ve Erbil Kalesi’nde Ermeni Kültür Merkezi açmasından memnuniyet duyduğunu da kaydetti.

Neçirvan Barzani, Erbil ve Bağdat ile Erivan arasındaki direkt uçuşların başlaması için yürütülen çalışmaların önemine değinerek, Kürdistan Bölgesi ve Irak ile Ermenistan arasındaki ilişkilerinin gelişmesi yönünde iyi adımların atıldığını da dikkat çekti.

Erbil ile Erivan ilişkileri masaya yatırıldı

Öte yandan Ermenistan’daki Kürt topluluğu'nun yanı sıra görüşmede, Kürdistan’daki Ermeniler, Erbil ile Erivan arasında yüksek öğretim, teknoloji ve tarım özelinde ikili ilişkiler gibi konular da değerlendirildi.

Ayrıca görüşmede Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Artak Apitonyan ise, ülkesinin Kürdistan Bölgesi ile tüm alanlarda ilişkilerini geliştirmek istediğini kaydederek, Kürdistan Bölgesi’ndeki Ermenilere verilen önemden ötürü teşekkür etti.

Apitonyan açıklamasında, Kürdistan Parlamentosu’nda Ermenilerin varlığı, Ermeni kiliselerinin açık olması ve Ermenilerin haklarının korunması dolayısıyla teşekkürlerini de sundu.