image

PeyamaKurd - Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeni ile önlemlerini üst düzeye çıkaran Kürdistan Bölgesi Yönetimi bu çerçevede önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Koronavirüs salgınından dolayı Erbil Fuarı Koronavirüs Merkezi, revire çevrilmişti. Şu anda kapalı olan revir, 150-250 kişilik kapasiteye sahip olup adı ise Erbil Fuarı Korona (COVID – 19) Merkezi olarak belirlenmiş durumda.

Erbil’in Karezan Mahallesi’nde yapılan iki taziye sonrası koronavirüs  vakalarında artış yaşanmıştı Bu durum karşısında Erbil Valiliği, 48 saatlik  sokağa çıkma yasağı kararı alarak her türlü hareketliliğin yasaklandığını açıklamıştı.

“150-250 kişi kapasiteli”

Erbil Sağlık Operasyonları Müdürü Dr. Raad Necmettin Enver ise yaptığı açıklamada: “Geçtiğimiz günlerde bu alanı, hafif koronavirüs vakalarını karşılayacak hale getirdik. Bilindiği üzere koronavirüsün hafif, orta ve ağır evreleri bulunuyor, orta ve ağır evreleri buraya koyamayız. Bu alan sadece hafif evrede olan hastalar için. Şükür ki dünyanın genelinde hafif evre yüzde 80 civarında ve çoğunluk hastalar hafif evredeler” dedi.

“Irak Kızılayı Erbil şubesi, Barzani Hayır Kurumu ve fuar idaresi bu merkezi ayarlamada rol oynadılar. diyen Dr. Enve şöyle devam etti,  “Şu anda fuar alanı 150-250 kişilik kapasiteye sahip, ama eğer vaka sayısı artarsa alan daha fazla hasta alabilir çünkü alan çok geniş. Merkez şu anda kapalı. Vaka sayılarını gözlemliyoruz, eğer bölgede vaka sayısı 350’yi geçmezse bu merkezi kullanmaya gerek kalmayacak.”