image

PeyamaKurd - Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani’yle yaptıkları görüşmede Kürdistan Bölgesi’nin öneminden bahsettiklerini dile getiren ENKS’li Muhammed İsmail, “Kürdistan Bölgesi’nin Rojava’daki siyasi taraflar için siyasi, diplomatik ve toplumsal yanı çok önemlidir; en büyük destekçimizdir” ifadesini kullandı. 

Başkan Neçirvan Barzani ile yapılan görüşme sonrası Kürdistan basınına konuşan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Başkanlık Kurulu Üyesi Muhammed İsmail, değerlendirmelerde bulundu. 

Muhammed İsmail konuşmalarında, ENKS heyetinin Neçirvan Barzani’yle Rojava’daki gelişmeleri, bölge halkının yaşadığı ekonomik sorunları ve güvenlik konularını konuştuğunu vurgulayarak, ENKS’nin çalışmalarının da görüşmede ele alındığını dile getirdi. 

“Kürdistan, halkın sorunları için çaba gösteriyor” 

ENKS’nin Suriye muhalefetinde yer aldığını anımsatan Muhammed İsmail, ENKS’nin bölgenin sorunlarını uluslararası devletlerle ve komşu ülkelerle tartışmak istediğini, önümüzdeki günlerde Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyetle de bölgedeki sorunları konuşacaklarını belirtti. 

Son olarak ENKS’li yetkili, Kürdistan’ın bölge ile ilgili önemine değinerek şunları dile getirdi: 

“Kürdistan Bölgesi’nin Rojava’daki siyasi taraflar için siyasi, diplomatik ve toplumsal yanı çok önemlidir. Kürdistan Bölgesi siyasi ve diplomatik anlamda en büyük destekçimiz. Kürdistan Bölgesi sadece bir tarafın yanında durmuyor; halkın sorunlarının çözülmesi için çaba harcıyor ve Kürt mücadelesinin yanında yer alıyor.”