image

PeyamaKurd- Dün İngiltere’nin Erbil Başkonsolosluğu yetkilileriyle bir araya gelen Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Başkan Yardımcısı Fesla Yusif, görüşmenin detaylarına dair bilgi verdi.

Görüşmede, Suriye'deki genel durum, Rojava’daki gelişmeler ve özellikle Efrin, Serêkaniyê ve Girê Spî’de yaşanan göç ve demografik yapının değiştirilmesinin ele alındığını söyleyen Fesla Yusif,  İngiltere’nin Rojava’da demografik yapının değişmesine karşı olduğunu aktardı.

‘Destek Kürtlerin terörizm karşısında verdiği fedakarlık kadar değil’

Yusif, İngiliz yetkililerin İngiltere’nin yeni Suriye anayasasında Kürtlerin haklarını desteklediklerini belirterek, “Biz İngilizlere Kürtlere verdikleri desteğin, Kürtlerin terörizm karşısında verdiği fedakarlık kadar olmadığını söyledik" dedi.

‘Birlik adımlarını destekliyorlar’

Yusif, İngiliz tarafının kendilerine Kürt birliğinin önemini vurguladığını ve Kürtlerin birlik konusunda attıkları adımları desteklediklerini söylediğini ifade etti.

ENKS Başkan Yardımcısı Fesla Yusif, İngiltere'nin güçlü bir devlet olduğunu ancak Suriye meselesindeki rolünün şu ana kadar belirsiz olduğunu dile getirdi.