image

PeyamaKurd - ENKS bileşenlerinden Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-S) Merkez Komite üyesi Neşet Zaza, PYD ile görüşmelerde Rojava yönetiminden yüzde 50 pay istedikleri şeklindeki iddiaların gerçeklikle alakası olmadığını dile getirdi.

Rojava’da, Suriye Ulusal Kürt Konseyi (ENKS) ile Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasındaki gerçekleşen müzakerelerin ilk aşaması tamamlandı. 

Tüm konularda görüş birliği sağlandıktan sonra taraflar arasında anlaşma imzalanabileceğini dile getiren Zaza, 

Bazı tartışmaların sonuçlanması lazım. İkinci aşama daha zorlu olacak ama ortak bir irade oluşmalı ve taraflar birbirlerine tahammül etmeli. Ancak böyle olursa başarıya ulaşabiliriz. Bugün yürütülen müzakereler, idari ve askeri konularda da Duhok Anlaşmasını esas alıyor. Ortak bir idarenin yanı sıra iki ayrı askeri güç olmasını da kabul etmiyoruz. Fakat halkımızın da askeri gücüne inanması gerekiyor” dedi. 

“İddialar doğru değil, amacımız hakiki bir ortaklık” 

Neşet Zaza, Rojava Özerk Yönetimi’nin yapısının değiştirilmesini savunmadıklarını fakat sistemde bazı değişikliklerin yapılmasını talep ettiklerini kaydetti. 

Zaza şöyle devam etti: “Mevcut yönetim tüm bileşenleri temsil etmiyor, tüm siyasi tarafları kapsamıyor. ENKS’nin Rojava Özerk Yönetimi’nden yüzde 50 pay istediği yönündeki iddialar doğru değil. Bizim amacımız yönetimden yüzde 50 pay almak değil, hakiki bir ortaklıktır. Bu amaçla da PYD ile görüşmelerimiz sürüyor.”