image

PeyamaKurd- YPG’nin Amûde katliamı için özür dilemesini değerlendiren ENKS Yönetim Kurulu Üyesi Hesen Mihamed, özür dilemenin önemli bir adım olduğunu, ancak aileler ile barış sağlanması için ailelerin taleplerinin YPG tarafından yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.  

27-28 Haziran 2013 tarihinde Amûdê kentinde çatışmadan dönen YPG birliği ile halk arasında yaşanan ve 6 sivilin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan olay nedeniyle YPG Genel Komutanlığı dün kurbanların ailelerinden özür dilemişti.

Mihemed açıklamasında,  “ENKS Amûde şehitlerinin sahibidir. Çünkü o gösteriyi ENKS organize etmişti, şehit edilenler bizim insanlarımız. YPG ile şehit aileleri arasında görüşmelerde  ENKS ön açıcı bir rol üstlenmiştir” ifadelerini kullandı.

Ailelerin YPG’den talep ettiği şartlara ilişkin ise Siyamend Hesen Mihemed,  “Son iki günde atılan adımları olumlu buluyoruz. Ancak şehit aileleri ile tam uzlaşı sağlandığını söyleyemeyiz, ailelerin talepleri hâlâ karşılanmış değil, mesela bu katliamda rolü bulunan sorumluların yargılanması talebi hala yerine getirilmedi”dedi.

Konunun çözülmesi birliğe hizmet eder’

ENKS’li yetkili,  Amûde katliamı konusunda YPG ile ailelerin uzlaşıya varacağını ve çözüleceğine dair inançlarını koruduklarını, bu konun çözülmesinin Rojava Kürdistanı’ndaki Kürt birliğine hizmet edeceğini, ENKS’nin bu konuda gerekli tüm sorumluluğu ve desteği vereceğini söyledi.