image

PeyamaKurd - Başkent Bağdat’ta Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) bürosunun ateşe verilmesi ve Kürdistan Bayrağı’nın yakılmasına tepki gösteren Suriye Ulusal Kürt Konseyi (ENKS), “Terör eylemini şiddetle kınıyoruz” ifadesine yer verildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Suriye Ulusal Kürt Konseyi (ENKS) Genel Sekreterliği, dün Irak’ın başkenti Bağdat’ta  Haşdi  Şabi yanlısı bir grubun KDP’nin bürosunu ateşe vermesi ve Kürdistan Bayrağı’nı yakması olayının, merkezi Irak hükümetinin Kürdistan Bölgesi’yle tüm sorunlarını çözmeye çalıştığı ve Ezidi Kürtlerin Şengal’e dönmesine ilişkin anlaşmanın imzalandığı bir döneme denk gelmesine işaret etti.

Açıklamada, Kürdistan Bayrağı’nın yakılmasının Kürt halkına yönelik nefret ve düşmanlıktan kaynaklandığı ifade edilerek şu sözlere dikkat çekildi:

“Bu saldırı, Bağdat’ın Erbil hükümetiyle sorunlarını çözmeye çalıştığı ve Ezidi Kürtlerin yurtlarına dönmesi için adım atıldığı ve Şengal’de bulunan yabancı silahlı grupların çıkarılması için alınan kararlardan sonra yapıldı. ENKS olarak, bu terör eylemini şiddetle kınıyoruz ve Bağdat hükümetinin saldırganları cezalandırma çabalarını destekliyoruz.”