image

PeyamaKurd - Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde Diyala vilayeti sınırları içerisinde Peşmerge güçlerinin bulunduğu noktalara Irak güçlerinin defalarca yaklaşma teşebbüsünde bulunduğu ancak Peşmerge güçlerinin engel olduğu ileri sürüldü. 

Diyala sınırlarına dahil olan Kürdistani bölgelerde, Peşmerge güçlerinin bulunduğu cephelere Irak güçlerinin yaklaşmak istediği belirtildi. 

Söz konusu Kürt köylerine yönelik terör saldırılarını engelleyemeyen Irak güçlerinin, Diyala sınırları içerisinde Peşmerge’nin bulunduğu bölgelerde askeri üsler kurmak istediği ifade edildi. 

Bölgede konuşlanan Peşmerge komutanlarından Muhammed Siyasi konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“IŞİD’in geçmişteki tehditleri ve şuan tekrar örgütlenmesinin ardından Kürdistani bölgelere ve Kürt vatandaşlara yönelik tehditleri devam ediyor. Örgütlenen IŞİD çeteleri Kürtlere karşı oldukları kadar Irak hükümetine bağlı kurumlara karşı değiller.” 

Öte yandan bir başka Peşmerge komutanı ise açıklamasında, “Irak Ordusu güçleri kaç defa buraya gelmek istedi ancak burası Peşmerge güçlerinin sınırı ve hiçbir gücün buraya yerleşemez” dedi.