image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Yüksek Ekonomi Kurulu'nda konuşan Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin Irak’la sorunlarını çözmek için tüm anayasal yükümlülüklerini yerine getirdiğini ifade etti.

Kürdistan Bölgesi’nin Irak’la sorunlarını çözmek için tüm anayasal yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirten Başbakan Mesrur Barzani, Irak hükümetinin de Irak’ın 2021 yılı bütçesindeki Kürdistan Bölgesi’nin mali haklarını temin etmesi gerektiğini kaydetti.

2021 yılı bütçe yasa tasarısına dikkat çekildi

Mesrur Barzani'nin başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Irak’ın 2021 bütçe yasa tasarısı, Kürdistan Bölgesi’nin 2021 yılı bütçesi ve reform sürecindeki adımlar değerlendirildi.

Başbakan Mesrur Barzani, Ekonomi ve Maliye Bakanı Awat Şeyh Cenab ve Planlama Bakanı Dara Reşid’in mevcut ekonomik durum ve 2021 yılı bütçe yasa tasarısına yönelik rapor sunduğu toplantıda yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin gelirlerin düzenlenmesi, harcamaların azaltılması, gereksiz harcamaların bitirilmesi ve genel bütçeden haksız bir şekilde istifade edenlerin engellenmesi için her türlü çabayı gösterdiğini vurguladı.

"Bütçe yasası şeffaf olmalı, gelirler hesaplanmalı"

Başbakan, memurların maaşlarının düzenli bir şekilde ödenmesi ve çalışma rutininin azaltılması için hükümetin çaba gösterdiğini vurgulayarak, Kürdistan Bölgesi’nin 2021 bütçe yasasının şeffaf olması ve tüm gelirlerin hesaplanarak hazırlanması gerektiğini dile getirdi.

Toplantıdaki açıklamada, Kürdistan Bölgesi’nin Irak’la sorunlarını çözmek için tüm anayasal yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirten Mesrur Barzani, Irak hükümetinin de Irak’ın 2021 yılı bütçesindeki Kürdistan Bölgesi’nin mali haklarını temin etmesi gerektiğini ifade etti.