image

PeyamaKurd- İlk yılını dolduran Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin dokuzuncu kabinesine ilişkin  değerlendirmelerde bulunan Çin'in Erbil Başkonsolosu Ni Ruchi,  Çin halkı ile Kürdistan halkı arasındaki ilişkilerin tarihi ve güçlü olduğunu söyledi.

Çin'in Erbil Başkonsolosu Ni Ruchi, Kürdistan Bölgesi Başbakan Mesrur Barzani’nin reform sürecini başlatmak için ciddi çaba sarf ettiğini aktardı.

Ni Ruchi, Başbakan Mesrur Barzani’nin bölgenin ekonomik kalkınması ve istikrarında olumlu etkisinin olduğunu, Barzani’nin  Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkileri geliştirmeye çalıştığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’ye, görevinin birinci yılında en samimi tebriklerimi gönderiyorum. Bu bir yıllık süreçte reform sürecini başlatmak için ciddi çabalar gösteren Mesrur Barzani’nin bölgenin ekonomik kalkınması ve istikrarı üzerinde de olumlu etkileri söz konusu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasına karşın Başbakan halkın sağlığını korumak için büyük çaba sarf etti.”

‘Çin ve Kürdistan halkı arasındaki ilişkiler tarihidir’

 Çin halkı ile Kürdistan halkı arasındaki ilişkiler tarihi ve güçlüdür diyen  Ni Ruchi, “Şimdi her iki taraf da Kovid-19 salgını karşısında birlikte çalışıyor” açıklamasında bulundu.