image

PeyamaKurd - Zaho’da sınır bölgesine konuşlanan birliğin komutanı Tuğgeneral Diler Ferzende Zebari, Irak hükümetinin konu hakkında Türkiye’yi bilgilendirdiğini dile getirdi. Zebari ayrıca, “Hertürlü olasılığa karşı da hazırlıklıyız” mesajı verdi.

Rûdaw’a konuşan Irak Sınır Muhafızları 1’inci Birliği Komutanı Tuğgeneral Diler Ferzende Zebari, “Türkiye’nin sınır bölgelerinde operasyon başlatmasının ardından Irak Başbakanlığınca görevlendirilen bir heyet sınır bölgelerinde incelemelerde bulundu. Daha sonra Sınır Muhafızları’nın Zaho sınırında bazı stratejik bölgelerde harekete geçmesi talimatı verildi” diye belirtti.

Derkar ve Batifa kasabalarına konuşlandıkları dile getiren Zebari, “Birlik tamamen Kürt askerlerden oluşuyor. Bölgedeki stratejik yerlerde mevzilendik. Burada kalıcı olacağız. Her türlü olasılığa karşı da hazırlıklıyız” dedi. 

Peşmerge Bakanlığı ile koordina halinde olduklarını söyleyen Tuğgeneral Zebari, “Bağdat hükümeti sınıra askeri birliklerin yerleşitirileceği konusunda Türkiye’yi bilgilendirmiş” sözlerini kullandı.