image

PeyamaKurd - Beyaz Saray, İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen 50’inci Dünya Ekonomik Forumu’nun ikinci gününde Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin, ABD Başkanı Donald Trump ile görüştüğünü açıkladı. 

Yapılan görüşmenin basına açık bölümünde gerçekleşen konuşmanın içeriğine yönelik açıklamayı yayımlayan Beyaz Saray, Trump’ın konuşmalarına yer verdi. 

“Suriye sınırından ayrılmamız Türkiye için iyi oldu” 

Trump, Neçirvan Barzani ile yaptığı görüşmede şunları dile getirdi:  

“Pekala, çok teşekkür ederim. Kürdistan Başkanı Barzani ile birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Uzun zamandır planımızda vardı, görüşmek istiyorduk. Birlikte çok iyi çalıştık. 

Bildiğiniz gibi Suriye’deki sınır bölgelerinden ayrıldık ve bu Türkiye için çok iyi oldu. Düşünülenden çok daha iyi çalıştık. Şimdi orada onların deyimiyle “güvenli bölge” var ve orayı olabildiğince güvenli tutmak için yaptığınız her şeyi takdir ediyorum. 

Ancak, çok önemli olduğunu düşündüğümüz ve sizin de bildiğiniz gibi, petrolümüz var. Askerlerimizi orada petrol güvenliği için bıraktık ve bunun üzerinde çalışıyoruz. Ve çok iyi bir şekilde güvence altına aldık. 

Ayrıca binlerce IŞİD’li tutsak var. Halifeliği (IŞİD halifeliğini) yüzde 100 bitirdik. Orası çok ilginç bir bölge, ama çok iyi bir ilişkimiz oldu. Ve sizinle görüştüğüm için çok mutluyum. Çok teşekkür ederim.”