image

PeyamaKurd - Enfal katliamının başlangıcı olan Barzanilere yönelik jenosidin anma programında konuşan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, gözlerinin Enfal kurbanlarının toplu mezarlarının bulunduğu Semave çöllerinde olduğunu ifade etti.

Başkan Barzani, Barzan katliamının 36’ıncı yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma programında “Bu yıl Barzanilere yönelik Enfal katliamının yıldönümü daha üzücü. Çünkü gözlerimiz Semave çöllerindeki toplu mezarlarda” sözlerine yer verdi.

Başkan Barzani konuşmasında, “8 bin Barzani şehidinden şimdiye kadar sadece 596 kişinin cesedi toplu mezarlardan taşınıp Barzan bölgesine getirildi” ifadesini kullandı.

“Kurşuna dizilmiş çocuk cesetleri çıkarıldı”

Toplu mezarların tespit edildiği Semave çölündeki çalışmalarında ortaya çıkan görüntülerin çok iç yakıcı olduğunu kaydeden Neçirvan Barzani şunları dile getirdi, “Semave çöllerinde annesinin kucağında kurşuna dizilmiş çocukların cesetleri çıkarıldı. Başka bir kadının cesedi ise yanındaki 5 çocuğu ile birlikte kurşuna dizilmiş şekilde çıkarıldı.”

Başkan Barzani konuşmalarının devamında, “Tekrar 182 bin Kürt kadın, çocuk ve gencin kurşuna dizilmek ve canlı olarak toprağa gömülmek suretiyle şehit edilmesi gözlerimizin önüne geliyor” diyerek, Irak Hükümeti’nin Enfal mağdurlarına tazminat ödemesi gerektiğine dikkat çekti.

Bölgede yaşanan katliamlardan sonra Barzanilerden bir çocuğun eğitimini bırakıp ailesinin geçimi için çalışmaya yöneldiğini vurgulayan Neçirvan Barzani, Barzan bölgesindeki annelerin çocuklarını güçlü bir irade ile büyütüp bugünler için yetiştirdiğini kaydetti.

Başkan Barzani konuşmalarını şunlarla sonlandırdı, “Barzanilerin inancı Allah’ın insandan razı olması, insanların da birbirinden razı olması üzerine kuruluydu. Kendilerini kimseye dayatmadan, kimseye zulmetmeden, kimsenin de zulmünü kabul etmeden müsamahalı bir yaşamı benimsemişlerdir.”