image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, sosyal medyadan bir süre önce paylaştığı ‘bana sor’ hashtagiyle kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. 

Mesrur Barzani video yoluyla sorulara verdiği yanıtta, “Bir süre önce sizin için önemli olan konuları sosyal medyadan bana sorabileceğinizi, ben de imkanlar dahilinde cevap vereceğimi söylemiştim. 45 bini aşkın soru geldi, teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Kendisine sorulan soruların bir çoğunun birbirine benzer olduğunu kaydeden Başbakan, reformların ne zaman uygulanacağı ve şimdiye kadar niçin uygulanmadığı sorusunu yanıtlayarak şu ifadelere yer verdi:

“Reform önemli ve kolay olmayan bir konu, hükümetimizin de en önde gelen programları arasında olduğunu söylemiştik. İyi adımlar attık. Reform yasa tasarısını hazırlayıp parlamentoya sunduk. Parlamentoda kabul edilmesinin ardından şimdi yürürlüğe girmeye hazır. Reform Kürdistan halkının büyük çoğunluğunun isteği ancak bazıları da var ki kendi çıkarları için reformlara destek olmak istemiyor. Reformlara başladık ama bu konunun güçlü bir iradeye ve biraz zamana ihtiyacı var." 

"Gereksiz harcamalara son verdik..."

Mesrur Barzani, şimdiye kadar çok adım attıklarına dikkat çekerek, yolsuzluğun ve rüşvetin sona ermesi attıklarının yanı sıra, hükümetin harcamaları konusunda da iyi işler yaptıklarını ve gereksiz harcamalara son verdiklerine dikkat çekti.

Kürdistan Bölgesi'nde iç gelirleri arttırdıklarını belirten Mesrur Barzani, yeni tip Koronavirüsün (Kovid-19) dünyada yayılmasıyla birlikte ekonomik sıkıntıların baş gösterdiğini ifade ederek, “Virüsün Kürdistan Bölgesi ekonomisine çok etkisi oldu. Petrol gelirleri ve diğer iç gelirler azaldı. Bu, bizim reform yasasını uygulamamız için bir sorun oluşturdu. Ancak idari ve mali reformlara devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Başbakan, kendisinin özel yaşamıyla ilgili gelen sorulara da cevap vererek, siyasetten uzak bir yaşamı olması durumunda ne yapmak isteği sorusunu yanıtladı. 

"Ressamlığı seviyorum, bazen resim çiziyorum"

Gelen özel sorulara Başbakan, “Ressamlığı seviyorum. İmkanım olduğunda şimdi de bazen resim çiziyorum. Ressam olurdum. Doğayı çok seviyorum. Çevreyi koruma çalışmaları yürütürdüm. Bu tür çalışmaları yapmayı da severdim” dedi. 

Başbakan, bir çevre dostu bir dağcının, “Bizimle birlikte doğayı temizleme çalışmasına katılır mısınız” sorusuna cevap vererek, “Şüphesiz bu benim programımdaydı ama Koronavirüs nedeniyle ertelemek durumunda kaldım. Tabii ki geleceğim birlikte doğayı sahipleneceğiz” diye konuştu.