image

PeyamaKurd - Bağdat ile müzakereleri yürüten Kürdistan Bölgesi hükümeti heyetiyle görüşen Kürdistan Bölgesi Başbakan Mesrur Barzani, anayasal ve mali konuları masaya yatırdı. 

Mesrur Barzani görüşmede, Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani’nin başkanlığını yaptığı heyete çabalarından ötürü teşekkür ederek, Kürdistan halkının anayasal ve mali haklarının alınması konusunda heyetin çabalarının önemli olduğuna dikkat çekti. 

Hükümet tarafından görevlendirilen Erbil heyetinin Kürdistan Bölgesi’nin Irak federal hükümetiyle sorunlarını çözme müzakerelerini yürüten resmi taraf olduğunun vurgulandığı toplantıda, Kürdistan Bölgesi hükümetinin, Kürdistan halkının anayasal ve mali haklarından asla taviz vermeyeceği kaydedildi. 

“Amaç, Kürdistan halkının haklarını garanti altına almak” 

Erbil-Bağdat sorunlarının koşulduğu toplantıda, Kürdistan Bölgesi heyetinin Irak hükümetiyle anlaşmaya varmak için her türlü çabayı gösterdiğine değinilerek, söz konusu bu tavrın Kürdistan halkının haklarının garanti altına alınması için olduğu belirtildi. 

Öte yandan görüşmede, ikili müzakere süreci detaylı bir şekilde masaya yatırılarak, heyetin gerekli olan her zamanda Bağdat’ı ziyaret etmeye hazır olduğu ifade edildi.