image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Irak’ın başkenti Bağdat’ta yaptığı temaslara ilişkin Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile gerçekleştirdiği görüşmede bazı konularda mutabakata varıldı.

Kürdistan basınının aktardığı bilgiye göre, Başbakan Mesrur Barzani’nin Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’yi ‘Kürdistan dostu’ olarak nitelendirip teşekkür ettiği ve sorunların çözümü için Abdulmehdi’yle ilgili ümitlerinin büyük olduğunu dile getirdiği kaydedildi.

Başbakan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin Abdulmehdi hükümetine desteğinin tam olduğunu ve Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların anayasal çerçevede çözüme kavuşmasını beklediklerini ifade etti.

“Kürdistan’ın haklarından vazgeçmiyoruz”

İkili görüşmede Başbakan, “Kürdistan Bölgesi, Irak’ın gerçek ortağı olmalı. Kürdistan Bölgesi’nin, makam, görev ve hakları anayasaya göre belirlenmeli” ifadesini kullanarak, “Kürdistan Bölgesi’nin anayasal hakları dışında hiçbir şey istemiyoruz. Kürdistan halkının haklarından da vazgeçmiyoruz” sözlerine yer verdi.

Öte yandan Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ise, yeni görevinden ötürü Başbakan Mesrur Barzani’yi tebrik ederek, Kürdistan Bölgesi’nin yeni hükümetine başarı dileklerinde bulundu.

“Sorunlar çözüme kavuşmalı”

Abdulmehdi, Mesrur Barzani ve hükümet üyelerinin sorunların çözümü için iyi niyet göstergesi olarak Bağdat’ı ziyaret etmesinden ötürü teşekkür ederek, Kürdistan Bölgesi’nin Irak’ın farklı kentlerinden gelen göçzedelere kucak açmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Irak’ta Saddam rejiminin devrilmesinin ardından Kürdistan Bölgesi ile Irak’ın birlikte hareket ettiğini vurgulayan Abdulmehdi, iki taraf arasında farklı konularda yaşanan sorunların çözüme kavuşması gerektiğini belirtti.

Görüşmede iki tarafın da sorunların çözümü konusunda iyi niyet taşıdığını dile getiren Abdulmehdi, sorunların anayasaya uygun bir şekilde çözüme kavuşması gerektiğini vurguladı.