image

PeyamaKurd - Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, Dünya Asurileri Doğu Kilisesi Patriği III. Mar Gorgis ve beraberindeki heyeti kabul ettiği görüşmede, Kürdistan Bölgesi’nin çok kültürlü özelliğiyle gurur duyduklarını belirterek, mevcut eksiklikleri de ortadan kaldırmak için çaba sarf ettiklerini dile getirdi.

Görüşmeye ilişkin Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, başkent Erbil’in Diyana ilçesinde yeni kilisenin açılışından dolayı heyeti kutlayan Başbakan Barzani, kilisede yapılacak ayinlerin de başarılı bir şekilde yürütülmesi dileğinde bulundu.

Konuyla ilgili açıklamada, “Başbakan Barzani, konuk heyete, Kürdistan Bölgesi’nin çok kültürlü özelliğiyle gurur duyduklarını belirterek, mevcut eksiklikleri de ortadan kaldırmak için çaba sarf ettiklerini iletti” ifadesi kullanıldı.

Neçirvan Barzani, Kürdistan ve bölgedeki son siyasi gelişmelere ilişkin heyeti bilgilendirerek, terör örgütü IŞİD’in bölgede halen bir tehdit olduğuna dikkat çekti ve Irak’ın tamamında güvenliğin bir an önce sağlanarak, göçmenlerin evlerine dönmesi temennisinde bulundu.

Öte yandan Başbakan Barzani, tüm olanaklarıyla gerek Asuri gerekse diğer kiliselere ve inançlara desteği sürdüreceklerini de ifade etti.

Başbakanı ziyaret eden konuk heyet ise Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Başbakan Barzani’ye faaliyetlerine ve farklı etnik gruptan göçzedeleri misafir ettiklerinden dolayı teşekkür etti.