image

PeyamaKurd - Bağdat görüşmeleri, reform ve memur maaşlarına ilişkin açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, “Bölge hükümeti gelecek dönemde reformu uygulamak amacıyla program hazırladı. Hiç kimse bu çalışmanın önünde geçemez. Bağdat ile bütün sorunları çözmeye hazırız” ifadesini kullandı.  

Başbakan Barzani, önceki hükümetlerde gelirleri harcama konusunda ‘plansız’ olunduğunu belirterek, “Hükümet gelirinin %80’lik oranı maaşlara ödeniyor.” dedi. 

Mesrur Barzani açıklamasında hükümetin 27 milyar dolar borçlu olduğunu dile getirdi. 

Başbakan Barzani, Kovid-19 sürecinin başından beri Kürdistan Bölgesi halkının yükünü hafifletmek için hükümet olarak her türlü çabayı gösterdiklerini kaydederek, Irak Hükümeti ile yaşanan bütçe anlaşmazlığına dikkat çekti. 

Mesrur Barzani, kabinesinin göreve başlamasının ardından Irak Hükümeti ile müzakerelere başladıklarını ve çözüm önerilerini sunduklarını vurgulayarak, Bağdat’ta Mustafa Kazimi başkanlığında yeni kurulan hükümetle de Kürdistan Bölgesi’nin anayasal haklarını elde etmesi için müzakerelerin devam edeceğini belirtti. 

“Ekonomik krizle mücadele planını onayladık” 

Kürdistan Bölgesi’nden geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bakanlar kurulu toplantısında ekonomik krizle mücadele planını onayladıklarını söyleyen Mesrur Barzani, aynı şekilde bir takım reform yasalarının da bakanlar kurulu tarafından kabul edildiğini dile getirdi. 

Başbakan, reformun halkın büyük çoğunluğunun isteği olduğunun belirterek, reform sürecinin kişisel ve partisel çıkarlar için engellenemeyeceğine işaret etti. 

Mesrur Barzani, Irak Parlamentosu’ndaki Kürt parlamenterlerden Kürdistan Bölgesi’nin hakları konusunda birlik içerisinde hareket etmelerini dile getirerek, Kürdistan Bölgesi çatısı altında adem-i merkeziyetten yana olduklarını kaydetti. 

“Kürdistan borçlarının sorumlusu Irak hükümetidir” 

Kürdistan Parlamentosu’ndaki göreve başlama konuşmasında Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin 27 milyar dolar borçlu olduğunu söylediğini hatırlatan Mesrur Barzani, bu borçların büyük kısmının sorumlusunun Kürdistan Bölgesi’nin bütçesini göndermeyen Irak Hükümeti olduğunu vurguladı. 

Başbakan açıklamalarında, Kürdistan Bölgesi gelirlerinin yüzde 80’inin maaş ve ödeneklere gittiğini belirterek, memurların ise Kürdistan Bölgesi’nin yüzde 20’sini teşkil ettiklerini ve bunun bir sorun olduğunu da hatırlattı. 

Hükümet, Kovid-19 ile mücadelede çok başarılı 

Ayrıca açıklamasında, bütçenin maaşlara tahsis edilmesiyle birlikte güçlü bir ekonomik alt yapı için doğru bir şekilde harcanması gerektiğini dile getiren Başbakan, bu konunun siyasi anlaşmazlıklara karıştırılmaması gerektiğine değindi. 

Başbakan, hükümet olarak Koronavirüsle mücadelede erken önlem aldıklarını belirterek, tedbirler konusunda halkın gevşememesi gerektiğini ve virüs tehlikesinin devam ettiğini dikkat çekti. 

Öte yandan açıklamasında, halkın doğru olmayan propagandalara itibar etmemesini isteyen Başbakan, “Tüm kriz ve tehditlere rağmen hükümet Koronavirüsle mücadelede çok başarılı bir örneklik sergiledi” sözlerine yer verdi.