image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, yeni yıl kutlaması çerçevesinde yayımladığı mesajda Irak hükümetiyle 2021 bütçesiyle ilgili olarak anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Bağdat’ın Kürdistan Bölgesi’ne mali haklarını göndermediğini dile getiren Başbakan, varılan anlaşmaya yönelik olarak, “2021 bütçesiyle ilgili Irak hükümetiyle anlaşmaya vardık. Umarım anlaşma olduğu gibi uygulanır” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi ve dünyanın çok zorlu bir yıl geçirdiğini belirten Başbakan, ekonomik zorluklara da değindi.

Başbakan Mesrur Barzani’nin ifadeleri şu şekilde:

“Bunun sonucunda sevgili Kürdistan Bölgesi vatandaşları için çetin bir ekonomik kriz ve durum oluştu. 2021 bütçesiyle ilgili Irak hükümetiyle anlaşmaya vardık. Umarım anlaşma olduğu gibi uygulanır ve Iraklı siyasi taraflar bir kez daha Kürdistan halkının mali haklarının, hakkı yenen Kürdistan halkına karşı siyasi baskı karı olarak kullanılmasına izin vermez. Bir kez daha, anayasal haklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi de vurguluyoruz.”

“Birlik ve beraberlikle tüm kriz ve engelleri aşabileceğimizden eminim”

Başbakan açıklamasının devamında birlik ve beraberlik vurgusu yaparak şu ifadelere yer verdi:

“Kürdistan halkının ulusal ve vatani bir sorunu vardır ve bu uğurda çok sayıda bedel vermiştir. Kürdistan Bölgesi’nin statüsü yüz binlerce şehidin mücadele ve çalışmasının ürünüdür ve hepimizin onu koruyup savunması gerekir. Çünkü Kürdistan halkının onuru ve gururu, ulusal kimliğimizin varlığını, güçlenmesini ve anayasal haklarımıza saygı duyulmasını sağlamaktadır. Tüm siyasi güç ve taraflar ile dirayetli Kürdistan halkından, bütün farklılıkları ve anlaşmazlıkları bir tarafa bırakarak, Federal Kürdistan Bölgesi’nin toprak ve statüsü ile kazanımlarını korumalarını, birliktelik içinde tüm tehditlere karşı koymayı ve meşru anayasal haklarımızı korumayı talep ediyorum. Birlik ve beraberlikle tüm kriz ve engelleri aşabileceğimizden eminim.”

Reformların ve Kürdistan Bölgesi halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi, yasaların üstünlüğü, adalet ve daha fazla istikrar için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Başbakan, “Kürdistan Bölgesi’nin kalkınma, kazanım ve imarla dolu, her türlü kötülük ve istenmeyen durumdan uzak olacağı yeni bir döneme girmesi umuduyla, geleceğe iyimserlik ve umutla bakıyoruz” ifadelerini kullandı.