image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Enfal Katliamına ilişkin bir mesaj yayımladı. Barzani mesajında, “Bugün Baas rejimi tarafından, 10 gün Quştepe, Behrike, Herîr ve Erbil’in Diyana kamplarında zorla tutulduktan sonra Irak’ın çöllerinde (31 Temmuz 1983) 37 yıl önce diri diri gömülerek katledilenlerin yıldönümü” dedi. 

Neçirvan Barzani şöyle devam etti: “Bu soykırım ardından Enfal’e uğrayanların anne, eş ve kızkardeşlerinin omuzuna ağır bir yük bindi. Çocuklarına baba, kardeş olmaları çok zor şartlarda ailelerini geçindirmek zorunda kaldılar. Bu zor dönemde hiçbir zaman teslim olmayan annelerimiz ve kızkardeşlerimizin oynadığı rol takdire şayandır ve bizim yüz akımızdır.

Elbette yine Erbil, Erbil çevresi, Herîr, Batas ve Diyana halkının Enfalle uğrayan ailelere sahip çıkarak gösterdikleri yiğitliği saygıyla anıyoruz.  Onların bu onurlu yiğit davranışı her zaman Enfale uğrayan aileler ve Kürdistan halkının hafızasında canlı kalacaktır.” 

“Bu vesileyle; başta tüm Kürdistan ve Enfal şehitlerinin bu görkemli, temiz ruhları anıyor, ailelerini selamlıyor ve saygılarımı sunuyorum” diyen Barzani sözlerini şöyle noktaladı: “Ne Irak ne de Dünyanın hiçbir yerinde bir daha Enfal ve kimyasal benzeri acıların yaşanmaması ve Irak hükümetinin mağdurlara maddi-manevi tazminatları ödemesini kabul ettirmek için çabalarımızı sürdüreceğiz.”