image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Kürdistan idaresi dışındaki Kürdistani bölgelerin Heyet Başkanı Mela Nasir Ehmed yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı sonrası Erbil'den bir heyetin 140. Madde’nin uygulanması görüşmeleri için Bağdat'ı ziyaret edeceğini ifade etti. 

Kürdistan basınına açıklamada bulunan Mela Nasir Ehmed, Kurban Bayramından sonra Erbil'den bir heyetin 140. Madde’nin uygulanması görüşmeleri için Bağdat'a giderek Irak hükümetiyle toplanacağını belirtti. 

Kürdistanlı yetkili Mela Nasir Ehmed açıklamasında, Irak hükümetinin Peşmerge olmaksızın Kürdistani bölgelerdeki güvenliği sağlayamayacağını ve gün geçtikçe bu bölgelerde güvenliğin daha da kötüye gittiğini duyurdu. 

Kürdistani bölgeleri kapsayan 140.Madde’nin uygulamaya konulması için Bağdat'ın bir dizi teklif hazırladığını belirten Mela Nasir Ehmed, bununda başlangıç olarak olumlu bir adım olduğunu kaydetti. 

Benzer şekilde Kurban Bayramının birinci gününde Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail yaptığı açıklamada, Peşmerge’nin Kürdistani Bölgelere dönmesi ve güvenliğin sağlanması konusunda Irak Ordusu ile görüşmeler yaptıklarını açıklamıştı.