image

PeyamaKurd - Mesrur Barzani’nin Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ni kurmakla görevlendirilmesinin ardından Arap ve dünya basınında geniş yer buldu. 

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ni kurmakla görevlendirilen Mesrur Barzani’ye dair haber yayınlayan Reuters, yeni başbakanın 30 günde kabineyi kurması gerektiği ve Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi anlaşmazlıkları çözüme kavuşturmanın öncelikli görevi olacağına değindi. 

Mesrur Barzani’ye ilişkin Irak merkezli yayın yapan ajans ve televizyonlar da, Arap medyası Kürdistan Bölgesi’nin hükümeti kurmakla görevlendirilen başbakanının geçmişte imza attığı icraatlarını paylaştı. 

Arap basınında Elaph sitesi, Mesrur Barzani’nin geçmişte üstlendiği görevlerin yanı sıra, bildiği dillere yer verirken, Şarku’l Avsat gazetesi, Kürdistan Parlamentosu’nda gerçekleştirilen oturuma KYB’li parlamenterlerin de katılıp Mesrur Barzani’nin başbakanlığına oy verdiklerine işaret edildi. 

Fransız Haber Ajansı AFP ise farklı dillerde yayınladığı haberinde, Mesrur Barzani’nin terör örgütü IŞİD’le mücadeledeki rolüne vurgu yaparken, 16 yaşında Peşmerge saflarına katılması ve Duhok’taki American Üniversitesi’nin fahri başkanı olduğuna dikkat çekti. 

Diğer taraftan ise El Arabi El Cedid Gazetesi Mesrur Barzani’nin babası Başkan Mesud Barzani ile önemli roller üstlendiğini ve Peşmerge cephelerinde yer aldığını bildirirken, Mesur Barzani’nin Kerkük’ün IŞİD’ten kurtarılması sırasında cephede olduğu ve Kürdistan’ın bağımsızlığı için düzenlenen referandumun mühendisi olduğu belirtildi. 

Yazılı basında, Mesrur Barzani’nin Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığını savunan en belirgin isimlerin başında geldiğine işaret etti. Ayrıca Er-Riyad ve Akhbar al-alem al-Arabi de Mesrur Barzani’nin yeni göreviyle ilgili habere geniş yer ayırdı.