image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD’le mücadele kapsamında Peşmerge güçlerine eğitim ve destek ağlayan Almanya’nın Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Erbil’de Peşmerge Ordusu karargahını ziyareti sonrası Peşmerge Güçleri'nin kapasitesini arttırmak için askeri müdahaleyi uzatma çağrısında bulundu.

Karrenbauer,  “IŞİD savaşında size destek olmak ve yanınızda olmak istedik. Bu zorlu savaşta sizlerle birlikte terörle mücadele ettik, siz çok fazla silah yardımında bulunduk. Bizde Almanya olarak terörle mücadelenizi ve bu uğurda verdiğiniz bedelleri unutmadık. Sizler (Peşmerge) sadece kendi güvenliğinizi değil bizim ve bütün Avrupa’nın güvenliğini korudunuz” ifadesini kullandı.

Başkent Erbil’de çeşitli temaslarda bulunan Alman Savunma Bakanı Karrenbauer IŞİD’le mücadelenin halen daha son derece önemli olduğunu belirterek şu ana kadar, Alman Hava Kuvvetleri bünyesinde bulunan Tornado tipi keşif uçaklarının yanı sıra havada yakıt ikmali yapan uçaklar ve Peşmerge Güçleri'ne eğitim veren askeri eğitmenleriyle söz konusu Koalisyona destek sağladığını da kaydetti.