image

PeyamaKurd - Kürdistan’ı ziyaret eden ABD Ticaret Bakanlığı heyeti ile Kürdistan Bölgesi ticaret odaları arasında ticari mutabakat imzalandı.

Erbil’de yapılan mutabakata ilişkin ABD Ticaret Bakanlığı Orta Doğu Temsilcisi Stevin Loftis, Kürdistan Bölgesi ile yapılan anlaşmaya bağlı kalacaklarını ifade etti.

ABD’li yetkili Stevin Loftis, “Ekonomik anlamda iki tarafın da çıkarına olan ilişkilerin derinleştirilmesi ve yaygınlaştırılması için ABD Ticaret Odası’nın Kürdistan Bölgesi ticaret odaları ile çalışmasına ilişikin kararlarını uyguluyoruz” ifadesini kullandı.

Öte yandan ABD’nin Erbil Başkonsolosu Stefan Fagin ise, ABD hükümetinin ABD ve Kürdistan Bölgesi arasındaki çalışmaları desteklediğini kaydetti. Başkonsolos Fagin, Kürdistan Bölgesi ile ABD arasında imzalanan ekonomik uzlaşı anlaşmasına ilişkin olarak, gelecekte iki taraf arasındaki ilişkilerin daha iyi olacağını belirtti.

Ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesine temel olması amacıyla iki taraflı ilişkilerin geliştirilmesinin önemli olduğunu belirten Fagin, “Kürdistan Bölgesi ile ABD arasında önümüzdeki dönemde daha çok iş imkanı ve yatırım olanaklarını bulacağız” sözlerine yer verdi.