image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi ile Irak hükümeti arasındaki görüşmelere dikkat çeken ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilerde, sorunların çözümü doğrultusunda ilerleme sağlandığını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Erbil ile Bağdat arasında devam eden çözüm müzakerelerine ilişkin açıklamada bulundu.

Washington ve Bağdat arasındaki stratejik müzakerelerin 3’üncü turu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin’in katılımıyla online ortamda başladı.

Müzakerelerde Erbil ve Bağdat ilişkilerine dikkat çekildi

Yapılan online müzakerelerin açılış konuşmalarını ABD ve Irak dışişleri bakanları yaparken, Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkiler masaya yatırıldı

Irak ile ABD arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Irak hükümetinin, programında anayasal temelleri göz önünde bulundurduğunu ve bu temel üzerine çalışmalarını yürüttüğünü dile getirdi.

Bağdat yönetiminin, ülkedeki demokratik sistemi güçlendirip desteklemeye devam ettiğini vurgulayan Blinken, Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilere dikkat çekti.

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Irak ile Kürdistan Bölgesi hükümetleri arasındaki ilişkilerin, sorunların çözümü doğrultusunda ilerlediğini de değindi.