image

PeyamaKurd - Başbakan Mesrur Barzani tarafından kabul edilen ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller, Kürdistan Bölgesi’nin ABD müttefiği olarak Orta Doğu’daki önemli ve stratejik konumuna vurgu yaptı.

Başkent Erbil'de Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller'i kabul etti.

Görüşmede, Irak’taki gelişmeler ve bölge konuların yanı sıra, Kürdistan Bölgesi ile ABD arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konuşuldu.

Erbil saldırısına ilişkin ABD'den destek

ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller, yapılan görüşmede, terör örgütlerinin Erbil’e saldırılarına karşı ülkesinin Kürdistan Bölgesi’ne desteğini vurgulayarak, Kürdistan Bölgesi güvenlik mensuplarına da olayın ardından sergilediği başarılı tutumdan ötürü teşekkür etti.

ABD Büyükelçisi konuşmalarında, Kürdistan Bölgesi güvenlik mensuplarının Uluslararası Koalisyon güçleriyle koordinasyon halinde çalışmasından ötürü de teşekkürlerini sundu.

Tueller: "Irak ve Kürdistan hükümetleri ile koordinasyon içerisindeyiz"

ABD'li diplomat Tueller, Kürdistan Bölgesi’nin ABD müttefiği olarak Orta doğu’daki önemli ve stratejik konumuna vurgu yaparak, Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetleriyle koordinasyon içerisinde son saldırıların faillerinin cezasının verileceğini dile getirdi.

Ayrıca görüşme Başbakan Mesrur Barzani ise, ABD ve Uluslararası Koalisyon’un desteğinden ötürü teşekkür ederek, Kürdistan Bölgesi’nin Orta Doğu’da önemli bir güvenlik ve istikrar faktörü olmayı sürdüreceğini ifade etti.