image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi'deki bir panelde açıklamalarda bulunan ABD’nin Erbil Başkonsolosu Rob Waller, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasındaki yakınlaşma ve koordinasyonun, Kürdistan Bölgesi’nin gelecekteki doğalgaz planına direkt bir şekilde olumlu etki edeceğini dile getirdi.

ABD’nin Erbil Başkonsolosu Rob Waller, Washington Enstitüsü’nün ‘Kürdistan Bölgesi’nde Doğalgaz Sektörü’ başlıklı panelinde yaptığı değerlendirmede, KDP ile KYB arasındaki yakınlaşma sürecinin devam ettiğini ve bu konuda ilerleme sağlandığını kaydetti.

"Güzel haberler duyacağımızı umuyorum"

Erbil Başkonsolosu Waller paneldeki konuşmasında, “Bu toplantıya katılmadan önce Kürdistan’daki dostlarımla konuştum. Bence şuan iki ana parti olan KDP ile KYB arasındaki ilişkiler ilerliyor. Önümüzdeki günlerde güzel haberler duyacağımızı umuyorum” ifadesini kullandı.

Waller açıklamalarında, Goran ve diğer partiler arasındaki ilişkilerde de olumlu bir atmosferin oluştuğunu kaydederek, bu sürecin sadece partiler açısından değil, Kürdistan halkının çıkarları için çözüme neden olacağını vurguladı.

"KDP ile KYB, geçmişteki 20 yıllık süreçte etkin"

Paneldeki değerlendirmesinde KDP ile KYB’nin geçmişteki 20 yıllık süreçte etkin olduğu kaydeden Waller, bu partilerin sadece kendi çıkarlarını korumadığını, federal hükümeti koruyup anlaşmaya vardıklarını belirtti.

Başkonsolos Waller, her iki partinin ilişkilerinin zayıfladığı süreçlerde Bağdat’taki etkilerinin de azaldığını vurgulayarak, Kürdistan’daki partiler arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi için kendi rollerini sürdüreceklerini ifade etti.

Öte yandan Başkonsolos açıklamasının devamında, Kürdistan Bölgesi’ndeki partilerin işbirliğinin sadece Kürdistan Bölgesi’ndeki doğalgaz sektörünün gelişimi için değil, tüm bölge için önemli olduğuna dikkat çekti.