image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Fırat’ın doğusu temsilcisi Zehra Bill’in Suriye Demokratik Güçleri (SDG) lideri Mazlum Kobani ile geçtiğimiz hafta Rojava’nın Haseke kentinde uluslararası koalisyona ait üste bir araya geldi. Demokratik Birlik Partisi (PYD) ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) arasında yapılan ilk tur görüşmeleri olumlu sinyaller vermişti. 

Zehra Bill ve Kobani arasında yaplan görüşmede 2014 yılında Kürt tarafları arasında imzalanan Duhok anlaşmasına dayanarak önümüzdeki ayın başlarında yapılması planlanan Kürt müzakerelerinin ikinci tur meselesini masaya yatırdıklarını bildirdi. Kapsamlı bir siyasi anlaşma olan Duhok anlaşması, ortak bir Kürt yönetim, ortak bir sivil güç ve siyasi birlik konularını kapsıyor.

“Birçok konu ele alındı” 

Kürt kaynaklar, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ABD'nin Uluslararası Koalisyon’daki danışmanı William Robak yerine Zehra Bill’in Kürt taraflar arasında görüşme sağladığını ifade ederek,  Bill’in Haseke’de Mazlum Kobani ve Kürt Ulusal Konseyi’nin (KUK) liderleriyle yaptığı görüşmede, ikinci tur için hazırlıklar, Rojava Peşmergeleri’nin Kürdistan Bölgesine yeniden dönüşü konusunu masaya yatırdıklarını belirtti.

Müzakerelere katılan Kürt taraflar geçtiğimiz Haziran ayı ortasında bir araya gelerek Kürt birliğine yönelik müzakerelerin birinci turunu tamamladıklarını ve ortak bir siyasi vizyona ulaştıklarını duyurmuştu.

Geçtiğimiz Nisan ve Haziran ayında devam eden müzakerelere Rojava’da yer alan Kürt partiler katılım sağlamıştı.