image

PeyamaKurd - ABD’de hazırlanan bir rapora göre geçtiğimiz 5 ayda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile PKK arasındaki çatışmaların yüzde 77’si Kürdistan Bölgesi’nde gerçekleşti. 

ABD merkezli Silahlı Çatışma Yeri ve Olay Verileri Projesi (ACLED) tarafından hazırlanan rapora göre, TSK ile PKK arasındaki çatışmaların büyük çoğunluğu Kürdistan Bölgesi toprakları içerisinde yaşanıyor. 

Hazırlanan rapora göre, 2020 yılı içerisinde TSK ile PKK arasındaki çatışmaların sadece yüzde 23’ünün Türkiye topraklarında gerçekleştiği belirtiliyor. 

"Çatışmalarda birçok sivil hayatını kaybetti"

PKK ve TSK arasındaki çatışmaların Kürdistan Bölgesi ekonomisine ciddi zararları olurken, sınır hattındaki çok sayıda köy ve tarım arazisi boşaltıldı. 

Raporda, Türkiye’nin yoğun olarak hava saldırıları gerçekleştirdiği bölgede, en çok zararı sivillerin gördüğü ifade edildi. 

Bölgedeki çatışmalarla ilgili açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi yetkilileri daha önce, Türkiye ve PKK’nin Kürdistan Bölgesi’nin kendi çatışma sahaları olmaktan çıkarmaları çağrısında bulunmuşlardı. 

Öte yandan rapora göre son yıllarda çatışmalar dolayısıyla sınır köylerinde yaşayan onlarca sivil hayatını kaybetti.