image

PeyamaKurd - Hakkari’nin 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Yaylası'ndaki kayak merkezi mayıs ayı olmasına rağmen hafta sonları kayak severlerle dolup taşıyor.

Türkiye'nin sahil kentlerinde vatandaşlar denize girmeye başlarken, Hakkari'ye 12 kilometre uzaklıkta bulunan, 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Yaylası'nda ise kayak yapılıyor. Merkez Mayıs ayı olmasına rağmen vatandaşlarla dolup taşıyor. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ile İl Özel İdaresi'nce yürütülen 15 milyon liralık projeyle daha donanımlı hale getirilen kayak merkezinde, 1 kilometrelik pist uzunluğu 3 kilometreye çıkartılırken, 1100 metre olan telesiyej mesafesi ise 1180'e çıkartıldı. İkili telesiyej sayısı ise 4'e çıkarılarak uluslararası yarışmaların yapılabileceği düzeye getirilen kayak merkezi, Mayıs ayı sonlarına gelinmesine rağmen halen kayak severler tarafından dolup taşıyor.

Kar kalınlığının yer yer 2 metre olduğu kayak merkezinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında, kayak ve bisiklet gösterisi yapıldı

Hakkari Gençlik Spor İl Müdürü Reşit Güldal,"Bu kapsamda Gençlik Spor İl Müdürlüğü olarak burada değişik aktiviteler yaptık. Bugün ise 100'üncü yılı vurgulayacak sporcularımızla kayak sporu etkinliğini düzenledik. Türkiye'nin birçok yerinde millet denize girerken, sahillerde gezerken burada hala 2 metrenin üzerinde kar mevcut. Bu karın keyfini gençlerle, sporcularla ve vatandaşlarımızla çıkarıyoruz. Bu da Türkiye’mizin güzellikleri demektir. Bugün 100 sporcumuzla biz 100'ünü yıl anısını canlandırdık. Tüm kayak severleri Hakkari'ye bekliyoruz. Mayıs ayında olmamıza rağmen hala kayak yapıyoruz" dedi.

Hakkari'nin Doğasına Hayran Kaldım

Kayseri'den Hakkari'ye atanan Kayak Antrenörü Ayşe Vural ise, Hakkari dağlarındaki doğa güzelliklerine hayran kaldıklarını belirterek,"Kayseri'den Hakkari'ye geldim. Hakkari'de 18 Mayıs'ta kayak yapmak çok güzel bir duygu. Doğası harika. Türkiye'nin diğer tarafında denize girilirken, burada kayak yapılıyor. Bu çok güzel bir şey. Tüm kayak severleri Hakkari'ye bekliyoruz" diye konuştu.

 

Behçet DALMAZ/HAKKARİ,(DHA)