image

PeyamaKurd Özel - Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Joey Lawrance, Kürt savaşçıların portlerinden oluşan “We Came From Fire-Ateşten Geldik” adlı fotoğraf sergisi ve basılı albümü ile dünya kamuoyuna Kürt savaşçıları tanıtıyor.

2015 Mart ayından bu yana Kürdistan ve Rojava’da terör örgütü IŞİD’e karşı savaşan Kürt savaşçıların portre fotoğraf çekimlerini yaparak bir albüm hazırlayan dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Kanada doğumlu Joey Lawrance, kişisel deneyimlerini içeren notların bulunduğu “We Came From Fire-Ateşten Geldik” çalışmasını tamamladı.

  

Irak ve Suriye’de terör örgütü IŞİD’e karşı verilen savaşta katliam ve kitlesel göçlerle ilgili sıkıntı verici istatistiklerin dışında yüzler ve insan hikayelerini merkeze aldığını belirten Kanadalı dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Lawrance, kitabı için şu tanıtım yazısını yazdı:

“Irak'tan Suriye'ye geçiyor ve gerillalar tarafından hazırlanmış dünyaya sürükleniyorsunuz. Burada muhtemelen kendilerine anneleri tarafından verilmiş olan parlak renkli eşarp takan tanıdık yüzlerle karşılanırsınız.
Çok fazla şekerli çay ve sigara ile yapılan sohbetler, komplo teorilerine sürükleniyor. İşin garibi, bu komplo teorileri anlam kazanmaya da başladılar zamanla. Gerillanın gizli hiyerarşisi sohbetle birlikte ortadan kayboluyor ve kendinizi; kültürlerini ve yaşam tarzlarını savunmak amacıyla ailelerini terk eden Kürtler arasında buluyorsunuz.”

 

 


Joey Lawrance Kimdir?

National Geographic, ABD Ordusu, Canon, History Channel, Birleşik Arap Emirlikleri gibi geniş bir kesim tarafından aranan bir fotoğrafçı olan Kanada doğumlu bir fotoğrafçı olan Joey Lawrence, Rojava ve Irak’ta terör örgütü IŞİD’e karşı savaşan Kürt savaşçıların portrelerinden oluşan bir albüm yayınladı.

Fotoğrafçılık alanında yaptığı çalışmalar ile kısa sürede kendinden “Sosyal Medyadaki En Etkili Fotoğrafçılardan” biri olarak adlandırılan Kanada doğumlu bir fotoğrafçı Joey Lawrence; “30 yaşın altında en etkili 30 fotoğrafçıdan biri” olarak çeşitli ödüllerin de sahibi oldu.

 

Çeviri ve Derleme | PeyamaKurd