image

PeyamaKurd - Meksika vatandaşı bir Kürt olan oyuncu ve aktivist Hanna Jaff, İngiliz kraliyet ailesi üyelerinden Henry Roper-Curzon ile nişanlanmasının ardından ilk söyleşisinde, İngiliz kraliyet ailesinin geleneksel aile değerlerini Kürt ailelerine benzetti. Jaff, müstakbel eşinin Kürt kültürüne büyük ilgi duyduğunu da anlattı.

Ocak ayındaki nişan sonrası Rudaw’a konuşan ünlü Caf aşiretine mensup Hanna Jaff, “İngiltere ile bütünleşmiş bir kültüre, bir aileye, çok eski bir tarihe katılacak olmaktan ötürü çok gurur ve onur duyuyorum” dedi. Jaff, kraliyet ailesini ‘geleneksel aile değerlerine sahip çok kibar bir aile’ olarak niteleyip, “Aynı Kürt aileleri gibi” dedi.

Kürdistan ve Kürt halkına çok büyük saygısı var” 

Jaff, İngiliz kraliyet ailesi üyeleri Prenses Eugenie ile Prenses Beatrice’in kuzeni olan 34 yaşındaki nişanlısı Henry Roper-Curzon’un Kürt kültürüne bakışını da şu sözlerle anlattı: “Çok ilgi duyuyor, Kürdistan ve Kürt halkına çok, çok büyük bir saygısı var. Her zaman, Kürt halkının savaşçı olduğunu söyler. Caf aşiretlerini hakkında babamla epey sohbet etti ve daha fazla şey öğrenmek istiyor.”

"Düğünde Kürt müziği ve yemeği istiyor"  

Roper-Curzon’un Kürdistan’ı ziyaret etmek istediğini anlatan Hanna Jaff, eşinin düğünde Kürt müziği çalınmasını ve Kürt yemeklerinin de servis edilmesini istediğini söyledi.