image

PeyamaKurd - Kürt halkı edebiyat ve sanat alanında eskiden bu yana ileride olan bir toplumdur. Şiir ise Kürt milleti içinde önemli bir yere sahiptir. Baba Tahîrê Ûryan’dan Melayê Cizîrî’ye, Feqîyê Teyran’dan Ehmedê Xanê’ye çok önemli eserler verilmiştir. 

Havîn Acar da Kürtçe şiir yazma sanatına katılan isimlerden biri. Acar geçtiğimiz günlerde çıkardığı ‘Li min binêre’ şiir kitabı ile ilk sanat deneyimini yaşadı. 

Geçtiğimiz günlerde ilk kitabını yayımlayan Acar kitabı hakkında, “Uzun zamandır şiir yazıyor ve sosyal medya üzerinden paylaşıyordum. Şiirlerim ilgi görünce kitap haline getirmek istedim. Şiir kitabım 43 şiirden oluşuyor” ifadelerini kullandı. 

Şiirlerindeki konuları neden ve ne için seçtiğini ise şu sözler ile dile getiriyor, “Ülkem talan olmuş durumda. Yaşamımız özgürlükten uzak, kadınlarımız eziliyor yani toplumunuzun derdi çok fazla. Ben de istedim ki bu dertleri kendi nezdimde kağıda dökeyim. Zaten bu ilk kitabım.” 

Kadınların toplum içindeki yerlerinin işgal edildiğini ve kadınlara gereken değerin verilmediğine inanan Acar, “Ben inanıyorum ki kadınlar değişmez ise toplum değişemez” diyor ve kitabı hakkında şöyle devam ediyor: “Ben bu şiir kitabını yazarak toplum üzerindeki karanlığa aydınlık olmak istedim. Hepimizin de bildiği gibi toplumlar okuyarak ilerler. Özellikler Kürt kadınları okumalı ve yazmalıdırlar. Ben de Kürt kadınlarına bir ışık olmak istedim.”