image

PeyamaKurd - Ekonomist Evren Devrim Zelyut, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul seçimlerinin yinelenmesi kararını ve ticaret savaşlarını değerlendirdi.

Zelyut, "Tsunami geliyor. Türkiye'yi etkileyecek hem dışarıdan hem içeriden çok önemli siyasi, ekonomik fay hatlarının kırıldığını gördük.

Birincisi, ticaret savaşlarıyla ilgili çok önemli gelişmeler oldu. İkincisi de, YSK seçimlerin yenilenmesi kararı verdi ki, bu ikisi Türk ekonomisine tsunami gibi çarpacak. Çok büyük etkileri olacak. Bu etkileri hem firma sahiplerinin hem de hane halkının bilmesinde fayda var. Biz bu tsunamiye ne kadar hazırlıklı olursak, kendimizi ve firmamızı korumuş oluruz” dedi.

‘Problemler, Dolar ve Euro üzerindeki baskı sorunu’

Siyasette ve ekonomide bugün iki tane tsunami oluştu diyen ekonomist Zelyut şöyle devam etti: “Bu dalgalar yavaş yavaş derin sularda olsa da Türkiye kıyılarına doğru ilerlemeye başladı.

Hem dolar hem TL kurunda, euro, altın olsun her iktisadi rakamda mutlaka bu kırılan siyasi ve ekonomik fay hatlarından ortaya çıkan sonuçlar yer alıyor. Fiyatlar hareket ediyor. Jeopolitik bir stres birikmeye başladı. Doğu Akdeniz sorunu var.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türk gemilerinin Doğu Akdeniz'de petrol arama işini bitirmesini istedi. AB de Kıbrıs'ın haklarını ihlal edemezsiniz diyerek Türkiye'ye çattı. Tüm bunlar dolar ve euro üstünde baskı unsuru. Yine bir kırılma. Fırat'ın Doğusu sorunu hala masada.”