image

PeyamaKurdDünya genelinde yaşanan salgında Türkiye’nin etkileneceği boyutu değerlendiren Reuters haber ajansının ekonomistlerle hazırladığı bir anket sonucuna göre, Türkiye ekonomisinde son 10 yıldan fazla bir süredir ilk kez bu yıl düşüş kaydedilecek. 

İngiliz Haber Ajansı Reuters’in hazırladığı anket sonuçlarında, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 8,6, üçüncü çeyreğindeyse yüzde 5,3 oranında daralma olacağı tahmin ediliyor. 

Türkiye’ye yönelik hazırlanan ankete, yaklaşık 40 ekonomistin katıldığı belirtiliyor. Bu Ekonomistler, Koronavirüs pandemisi öncesinde yüzde 5 ekonomik büyüme beklenen Türkiye’de bu yıl daralma yaşanacağı, gelecek yılsa yeniden büyümeye geçileceği tahminlerinde bulundu. 

Ankete katılan ekonomistler, Türkiye’nin 2021 yılında yüzde 3,7 oranında ekonomik büyüme kaydetmesini bekliyor. Bu yılın ilk çeyreğiyle ilgili, 29 Mayıs’ta yayınlanması beklenen resmi raporda ekonomik büyüme verisinin yüzde 4,4 olması bekleniyor. 

Buna göre ekonomistler, Türkiye’nin bu yılın ilk çeyreğinde devreye soktuğu krediler sayesinde süregelen küresel ekonomik krizde diğer birçok ülkeye göre nispeten avantajlı olduğunu belirtiyor. 

Öte yandan ise merkezi İsviçre’de bulunan UBS Bankası’ndan ekonomistler Türkiye’de Koronavirüs salgını nedeniyle tüm sektörlerin olumsuz etkileneceği ve ülkede ekonomik daralmanın özellikle yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerinde yaşanacağı görüşünde.