image

PeyamaKurd - Rusya ile Çin ulusal para birimleriyle ticaret yapılmasını öngören hükümetler arası anlaşma imzalarken, Avrupa ülkelerinin ABD yaptırımlarının aşılması ve İran ile ticaretin sürdürülmesi için oluşturulan özel ödeme mekanizması INSTEX'i devreye sokması ABD dolarına büyük bir darbe olarak yorumlandı. 

Konuya ilişkin Dünya Bankası uzmanları, dünyada dolardan kurtulma sürecinin başlatıldığını ve bunun durdurulamayacağını belirtti. Uzmanlar, Rusya'nın başta en büyük ticari Çin olmak üzere uluslararası işlemlerde doları tamamen saf dışı bırakabileceğini kaydetti. 

Söz konusu bu dönemde rubleyle doğrudan ticareti öngören anlaşmaları yürürlüğe koyan iki ülke, son olarak Haziran 2019 başında ulusal para birimleriyle ticaret yapılmasını öngören hükümetler arası anlaşma imzaladı. 

Anlaşma kapsamında bu yılsonuna kadar devreye sokulması planlanan SWIFT'in yerini alacak yeni sistemin öncelikle köklü Rus enerji ve tarım şirketleri tarafından kullanılması bekleniyor. 

Uzmanlar, INSTEX'in ABD'nin küresel ekonomik düzeni kontrolü altına alma hedefine darbe vuracağından emin. Zira, sadece Avrupa değil, Beyaz Saray'ın yaptırım politikasından kurtulmak isteyen her ülke INSTEX'i kullanarak dolar baskısını bertaraf edebilir.