image

PeyamaKurd - Türkiye'deki piyasalarda döviz kuru ABD'den gelen açıklamalar üzerine dalgalanma bir seyir halini aldı. Dolar/TL güne 5,29’den başlarken, euro/TL ise 6,06 seviyesinden hareket ediyor.

Piyasaların hiç beklemediği ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklaması ile Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarıyla dalgalanan Dolar günün ilk saatlerinde 5.29 TL seviyesinden hareket etmeye başladı.

Yeni güne 5.29 TL seviyesinden başlayan döviz kuru dün güne 5.33 civarında başlamış, ABD'nin Suriye'den çekilme kararı sonrasında 5.21'ya kadar düşmüştü. Diğer taraftan piyasalarda hareketlilik yaşanmasına neden olan ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizi 25 baz puan artırmasının ardından 5.25 seviyesinden 5.28'e çıkan Dolar/TL Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarıyla 5.30'un üzerine çıkmıştı.

Türkiye'ye Patriot hava savunma sistemi satışına yeşil ışık yakan ABD'nin, Halkbank'ın Hakan Atilla tutuklamasından bu yana ilk kez yurt dışından borçlanacağını açıklaması da Türk Lirası'nın değer kazanmasını sağladı.