image

PeyamaKurd - ABD’nin Dolar’daki gücünü kırmak için Rusya ve Avrupa Birliği’nden Ruble ve Euro ile ticarete başlandı. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, karşılıklı ticarette Ruble ve Euro’ya geçişle ilgilenecek bir çalışma grubu oluşturma konusunda anlaşmaya vardı.  

Konuya ilişkin Siluanov’un Sözcüsü Andrey Lavrov, Rus medyasına açıklamasında, grubun enerji ticareti ile ilgileneceğini belirterek, “Taraflar, ulusal para kullanımının genişletilmesinin karşılıklı yarar taşıdığını, çünkü Rus ve Avrupalı girişimciler için riskler taşıdığını kaydetti” ifadesini kullandı.  

Diğer taraftan çalışma grubunun, karşılıklı ödemelerde ulusal paraya geçişin pratik sorunlarını çözeceğini dile getiren Sözcü, çalışma grubunu Rusya’yı bakan yardımcıları düzeyindeki yetkililerin temsil edeceğini kaydetti. Ülkelerin kendi milli paraları ile ticaret yapacağı belirtildi. 

Heyetin yaptığı görüşme sonrası, Avrupa işletmelerinin Rusya’daki ulusal projelere katılım konusunu da değerlendirdi. Siluanov, Moskova’nın işbirliğine ilgi duyduğunu ve yabancı şirketlerin ulusal projelere katılımı önünde hiçbir engel görmediğini duyurdu.