image

PeyamaKurd - Rojava’ya yönelik yardımını kapsayan bir karar alan Zürih Kanton Parlamentosu, aldığı kararla 2020 bütçesindeki insani yardımın 600 bin franka çıkardı.  

Bu kararla Zürih, Rojava’ya 400 bin liralık ek yardımın tamamı yollayacak. Zürih Kanton Parlamentosu’nun aldığı karara yönelik Gazete Duvar’ın Özel Haberi’ne göre şehir hükümetinin 200 bin frank olarak sunduğu 2020 insani yardım bütçesinin 600 bin franka çıkarılması talebini kabul etti. 

Yardım paketinin görüşen Parlamentonun çoğunluğunu oluşturan Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller Partisi ve Alternatif Liste’nin önerisiyle insani yardım bütçesi, tamamı Rojava’ya gönderilmek üzere 400 bin frank artırıldı. 

Zürich meclisinde 11 Aralık çarşamba akşamı yapılan oylamada, bütçe artırımı önerisi, sol bloğun dışından da destek alarak, 47’ye karşı 75 oyla kabul edildi. 

Rojava yardım paketi 99 oyla kabul edildi 

Buna göre artırılan 400 bin frankın direkt “Rojava’ya ve bölgedeki özerk yönetim kurumlarına iletilmesini” içeren önerge de 22’ye karşı 99 oyla onaylandı. 

Alınan karar sonrası Alternatif Liste Grup başkanı Andreas Kirstein, bölgeye yapılan insani yardımların zaman zaman cihatçı grupların eline geçtiğini ve bu nedenle 400 bin franklık yardımda böyle bir durumun yaşanmaması için dikkatli olunması gerektiğine dikkat çekti. 

Zürihli siyasetçi Kirstein, bu yardımın Rojava’daki yerel yönetimlerle direkt bağlantısı olan İsviçreli yardım kuruluşları aracılığıyla yapılması gerektiğini kaydetti.