image

PeyamaKurd - Türkiye ile Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilime yönelik açıklamalarda bulunan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Buluşalım, konuşalım ve karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm arayalım. Diplomasiye bir şans verelim" ifadesini kullandı.

Miçotakis açıklamalarında, Türkiye ile Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilime ilişkin, "diplomasiye şans verilmesi" mesajına yer verdi.

Yunan Başbakan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yıl internet üzerinden yapılan Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kuruluna video mesaj yolladı.

Diyalog açıklamasında geçen yılki Genel Kurulda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dostluk ve iş birliği elini uzatmaya özen gösterdiğini belirten Miçotakis, "Avrupa'da Türkiye için bir köprü kurucu olarak hareket etme isteğimden bile bahsetmiştim" dedi.

Türkiye'nin "buna rağmen bölgede gerilimi tırmandırdığı" iddiasında bulunan Yunan Başbakan, "Tansiyonun sürekli yükselmeye devam edemeyeceğini herkes anlıyor. Yakın komşular arasında ortaklığın mümkün olmadığına inanmayı reddediyorum" sözlerine yer verdi.