image

PeyamaKurd - YPG Genel Komutanlığı, 27-28 Haziran 2013 tarihinde Amûdê kentinde bir YPG birliği ile halk arasında yaşanan ve sivil can kayıplarına sebep olan olaylar hakkında yazılı açıklama yaptı.

“Sorumluluğu kabul ediyoruz” 

Amûdê’de yaşanan hadisenin “Facia” olarak değerlendirildiği ve bir daha tekrarlanmaması gereken bir olay olduğu ifade edilen açıklamada, “YPG Genel Komutanlığı olarak, operasyondan dönen bir YPG birliği ile gözaltına alınan kimi eylemci gençlerin serbest bırakılması talebiyle Asayiş merkezi önünde eylem gerçekleştiren halk arasında yaşanan üzücü olayların sorumlusu olarak kendimizi görüyoruz. Suçsuz, günahsız insanların hayatını kaybettiği olayların sorumluluğunu kabul ediyoruz” sözlerine yer verildi.

YPG Genel Komutanlığı adına tüm Kürdistan halkı ve şehit ailelerinden özür dilenen açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

“Rojava ve Kürdistan tarihindeki bu derin ve üzücü yaranın tedavisi için üzerimize düşen her sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. Tüm halkımızdan özür diliyor ve Amûdê halkına her türlü maddi ve manevi tazminatı ödemeye hazır olduğumuzu ilan ediyoruz.

Halkımızın yüreğinde barış, huzur ve güvenlik yaratabilmek için her türlü bedel ve fedakarlığa hazırız. Bu halkımızın bize verdiği bir görev ve sorumluluktur. Üzerimize düşen her adımı atmaya hazırız."