image

PeyamaKurd - Ülkedeki krize ilişkin açıklamada bulunan Yemen hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths'in ülkede süren krizin çözümü için sunduğu önerilerde yapılan düzenlemelerin Husi yanlısı olduğunu ifade etti. 

Konuya dair Yemen'in resmi ajansı SABA'da yer alan habere göre, Dışişleri Bakanı Muhammed el-Hadrami, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) beş daimi üyenin (ABD, Fransa, İngiltere, Rusya, Çin) büyükelçileriyle bir araya geldi. 

Dışişleri Bakanı Hadrami açıklamasında, hükümetin, Griffiths'in mayısta sunduğu içinde ekonomik ve insani düzenlemelerin yer aldığı önerileri kabul ettiğini ancak eski taslağa eklenen yeni düzenlemeleri kabul etmediğini kaydetti.

Eski taslağa eklenen yeni düzenlemenin içeriğine ilişkin bilgi vermeyen Hadrami, bu düzenlemenin Husilerin tarafını tuttuğunu ifade etti. 

Ayrıca Yemenli bakan, hükümetin barışın sağlanması; ulusal diyalog konferansı, Körfez girişimi ve BMGK'nin kararlarına göre kapsamlı ve devamlı çözüm için sarf edilen uluslararası çabaların başarıya ulaşması konusunda istekli olduğunu belirtti.