image

PeyamaKurd - ABD’de beyaz polisin silahsız siyahi ABD vatandaşı George Floyd'u boğarak öldürmesi karşısında çıkan isyandan ABD Başkanı Donald Trump, sıkı önlemler anlamaya başladı. 

Son günler Trump'ın elinde İncil'le kilise dolaşarak olayların üzerine gitmesi, dini liderler tarafından tepki ile karşılanmadı. 

Beyaz Saray'da protestoculara ilişkin açıklamalar yaptıktan sonra yakındaki St. John Episkopal Kilisesi'ne elinde tuttuğu İncil'le yürüyen, bugün de Papa 2. Jean Paul'ün adını taşıyan ibadethaneyi ziyareti programına alan Başkan Donald Trump'a dini liderler sert tepki gösterdi. 

“İncil bir dekor değil, kilise ise sahne değil...” 

Trump’ın davranışına tepki gösteren Washington Episkopal Piskoposu Mariann Budde, yaptığı açıklamada "İsa'nın öğretilerine aykırı bir mesaj için arka fon oluştursun diye Yahudi-Hıristiyan geleneğinin en kutsal metnini ve izin almaksızın benim yetki alanımdaki kiliselerden birini kullandı" dedi. 

Sosyal medya hesbaı üzerinden paylaşımda bulunan Vatikan'ın iletişim başkanlığında danışmanlık yapan Cizvit rahip James Martin, "Açık konuşayım. Bu mekruhtur. İncil sizin yaslanacağınız bir dekor değildir. Kilise, fotoğrafçılara poz verme sahnesi değildir. Din, siyasi alet değildir. Tanrı sizin oyuncağınız değildir” ifadesini kullandı. 

Trump, dini kötüye kullandı” 

Ayrıca İnançlararası İttifak Başkanı Haham Jack Moline ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

"Başkan Trump'ın ırksal adalet çağrılarına yanıt olarak ve barışçı protestocuları kovalamak için askeri güç kullanmasının ardından St. John Episkopal Kilisesi önünde elinde İncil tutması, hayatımda gördüğüm en kasti dinin kötüye kullanılmasıydı." 

Öte yandan Trump’ı, İncil’i ‘partizan siyasi amaçlar için kullanmakla' suçlayan Siyah Başpiskopos Michael Curry ise “George Floyd için, acı çeken herkes için, liderlerin özgür ve adaletli bir ulus olmamıza yardım etmesine ihtiyacımız var" sözlerine yer verdi.