image

PeyamaKurd - Rojava’nın Serekaniyê kenti kırsalında oluşturulan yeni Türk askeri üssünde NATO envanterine kayıtlı çok sayıda Alman tankının kullanıldığı görüntülendi. 

9 Ekim tarihinde Türkiye ve destekçisi gruplar tarafından Rojava’ya yönelik başlatılan askeri operasyonlar sonrası Türkiye’nin Serekaniyê kentinde büyük bir askeri üs inşasına başladığı ve Rojava’ya yönelik askeri operasyonda Alman zırhlı tanklarını kullanmadığını açıklasa da bölgeye çok sayıda Loepar 2 tankını sevk ettiği iddia edildi. 

Türkiye’nin Rojava'da askeri üs inşa ettiği görüntülendi 

Bugün yayınlanan çeşitli uydu görüntülerine göre Serekaniye kentinin güney kısmındaki Til Diab ve Til Barqa köyleri yakınlarında yeni bir Türk askeri üssünün inşa edildiği görülüyor.  

Söz konusu uydu görüntülerinde ayrıca çok sayıda Alman yapımı ve NATO envanterine kayıtlı Loepard 2 tankının da askeri üs çevresinde üslendirildiği görülmekte. 

Türkiye’nin Rojava’ya yönelik askeri operasyonlarında Alman silah sanayiine ait ekipmanlar ile Alman tanklarını kullandığı iddiaları Alman kamuoyu ve siyasetinin tepkisini çekmişti. 

Türkiye ise her fırsatta bölgede Alman silahları ve NATO envanterine kayıtlı hiçbir silahın kullanılmadığı yönünde ısrarlı açıklamalarda bulunmuştu.