image

PeyamaKurd- Rojava’da ENKS ile PYD arasında gerçekleştirilen müzakerelere ilişkin Türkiye’den ilk kez bir açıklama geldi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  "Tavrımız son derece nettir. Ne burada bir terör koridoru oluşturulmasına izin veririz, ne de teröristlerin burada meşrulaştırılmasına izin veririz” dedi.

Katıldığı bir televizyon programından konuşan Çavuşoğlu, Rojava’da Suriye Ulusal Kürt Konseyi (ENKS) ile Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasında gerçekleşen müzakerelere ilişkin, “Gerek Rusya, gerekse ABD, YPG’yi "SDG" ya da "Suriyeli Kürtler" adı altında siyasi sürece entegre etmek için çaba gösteriyor "dedi.

‘ABD, ENKS ve YPG’yi siyasi sürece entegre etmeye çalışıyor’

Çavuşoğlu ABD’nin iki tarafı da siyasi sürece entegre etmeye çalıştığını belirterek, “Esasen YPG, ABD’nin tamamen kontrolü altına girmeden önce Rusya’nın bu konuda çabaları vardı. Biz de her seferinde kendilerine bunların PKK’dan farklı olmadığını söyledik. Evet biz Kürtlere karşı değiliz. Eskiden Cumhurbaşkanımız henüz başbakanken Esad’a Suriye’deki Kürtlere kimlik ve hak vermesini talep etmişti.  Burada bir devletçik kurulamayınca siyasi sürece entegre etme çalışmalarını ABD de yürütüyor. Ve burada özellikle de ENKS ve YPG’yi entegre etmeye çalışıyorlar" sözlerine yer verdi.

“ENKS’ye YPG ile işbirliği yapmamalarını söyledik ama…”

“Şubat ayında ben ENKS başkan ve üyelerini üyelerini Ankara’da kabul ettim” diyen Türkiye İçişleri Bakanı Çavuşoğlu açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

 “Onlara kesinlikle YPG-PKK’yla işbirliği yapmamaları gerektiğini anlattım. Geçmişte de bunlarla gayet iyi diyaloglarımız vardı. Bana YPG terör örgütü ile bir arada olmak istemediklerini ve olmayacaklarını söylediler. Bunu söylemelerine rağmen şimdi neden böyle bir diyalog var.  Demek ki bu ülkeler bastırıyor. Türkiye’de de 250 bin Suriyeli Kürt var. 200 bine yakın Suriyeli Kürt Kuzey Irak’ta yaşıyor, Avrupa’da Suriyeli Kürtler var. Bunların içerisinde Kürtleri temsil edebilecek son derece makul insanlar var. Aynı şekilde muhalefetin içerisinde Yüksek Müzakere Heyeti ve Anayasa Koalisyonu içerisinde hem rejim ve hem de muhalefet tarafından da Kürtler var. Temsil artması gerekiyorsa bu da yapılabilir ama bu teröristlerle olmaz.”

“Tavrımız nettir, izin vermeyiz!”

"Tavrımız son derece nettir” diyen Çavuşoğlu,  “Ne burada bir terör koridoru oluşturulmasına izin veririz, ne de teröristlerin burada meşrulaştırılmasına izin veririz. Terörist, teröristtir. Kürt kardeşlerimizi teröristlerle bir tutmak da, Kürt kardeşlerimize hakarettir. Türkiye'de de hakarettir, Suriye'de de hakarettir, Irak'ta da hakarettir" ifadelerini kullandı.